6 نکته مهم که قبل از خرید عسل باید بدانید | راهنمای جامع

وقتی قبل از خرید عسل وارد فروشگاهی می‌شوید، ناخواسته غرق گزینه های متنوعی از برندهای مختلف عسل خواهید شد، که برخی از آن برندهای جذاب ممکن است حتی کاملا هم...
به روزرسانی شده در : شنبه, 2 تیر, 1403
نمای نزدیک قبل از خرید عسل خام با ظرف شیشه ای با موم عسل بر روی سنگ داخل باغ جنگلی در کنار گل و گیاه سبز و سفید در یک روز آفتابی
بروزرسانی شده در
5 اسفند 1402

قبل از خرید عسل وقتی وارد راهروی قفسه های آن در فروشگاهی میشوید، ناخواسته محو تماشا و غرق در انتخاب گزینه های متنوعی از برندهای مختلف عسل خواهید شد، که برخی از آن برندهای پر زرق و برق جذاب ممکن است حتی کاملا هم عسل نباشند!

اگر می خواهید عسل خوبی بخرید، اما مطمئن نیستید چکار کرده و از کجا شروع کنید، پیشنهاد می کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. چرا که در ادامه چند نکته ساده و مهمی که دانستن آن قبل از خرید عسل ضروری بوده، آورده شده است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

قبل از خرید عسل، میبایست ...

پولک سه تایی شان موم زنبور عسل دیجی ایران

شرایط و کیفیت مدنظر خود را بدانید

اصطلاحات متعددی وجود دارد که قبل از خرید عسل، خوب باید آنها را بدانید که برخی از آنها معنادار هستند و برخی دیگر عمدتاً مرتبط با بحث بازاریابی است.

اول از همه شما باید به طور خاص به دنبال عسل خام باشید که صاف یا فیلتر نشده است. چرا که عسل خام حاوی بالاترین سطح گرده است.

همچنین ممکن است برچسب‌های «عسل ارگانیک» یا «عسل بدون GMO » را ببینید، اما متأسفانه این عناوین و برچسب‌ها معنای چندانی ندارند!!! زیرا هیچ راهی برای تایید و تضمین اینکه زنبورهایی که عسل را ساخته‌اند فقط و فقط از گیاهان ارگانیک و بدون GMO (Genetically modified organism) ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی، شهد گرفته و گرده‌ افشانی کرده‌اند، وجود ندارد.

همچنین عباراتی مانند «عسل خالص» یا «عسل اصل» در اکثر اوقات برچسب معنی‌داری نیست و بیشتر صرفا برای بازارگرمی و بازاریابی بیشتر می‌باشد، بنابراین آنها را نخریده و مصرف ننمایید.

نمایی از بررسی شرایط و کیفیت عسل توسط سرآشپز برای پخت کیک و شیرینی با پودر آرد تخم مرغ خمیر
نمای نزدیک از لیبل و برچسب ظروف بسته بندی عسل حاوی زنبورعسل موم و عسل خام و خالص

برچسب ها را بخوانید

محصولی که قصد خرید آن تحت عنوان عسل را دارید، همیشه آنطور که به نظر میرسد خوب نیست. به همین دلیل است که هنگام تلاش برای تهیه آن و قبل از خرید عسل، خواندن دقیق مشخصات و توضیحات روی برچسب آن بسیار مهم و حیاتی است.

متأسفانه، مخلوط کردن عسل با مواد با درجه پایین تر مانند شربت ذرت یک روش نسبتاً رایج است زیرا به پایین نگه داشتن هزینه ها و افزایش سود برای تولید کنندگان کمک بزرگی می کند. به همین دلیل است که اگر تولیدکننده‌ ای روی برچسب محصول خود در جلوی بطری ادعا کند که این عسل، “عسل اصلی” است، شما باید ریز موارد و جزئیات این ادعای او را در برچسب پشت ظرف بررسی و مطالعه نمایید.

به این ترتیب، برای تهیه مقداری عسل “ارگانیک” که بسیار سالم به نظر می‌رسد، در واقع عسلی است که صاف و فیلتر شده به نحوی که گرده های مغذی زیادی را از دست داده است.

پس در این مواقع خواندن برچسب پشت محصول همه این اطلاعات را نیز برای ما آشکار خواهد کرد.

پولک سه تایی شان موم زنبور عسل دیجی ایران
پولک سه تایی شان موم زنبور عسل دیجی ایران

همیشه به دنبال تهیه عسل خام باشید

اولین چیزی که قبل از خرید عسل باید به آن توجه کنید این است که، اولویت انتخاب را با عسل خام قرار دهید. در واقع عسل خام، عسلی تصفیه و پاستوریزه نشده بوده که عاری از دستکاری، حرارت دادن و فرآوری شدن میباشد و نشان دهنده عسلی است که زنبورها آن را ساخته اند.

در نظر داشته باشید که حرارت دادن یا جوشاندن عسل خام، باعث از بین رفتن مواد مغذی آن می شود. این بدان معناست که عسلی که تحت هر دلیلی مورد عملیات حرارتی قرار گرفته باشد به اندازه انواع عسل خام، مغذی نخواهد بود.

عسل خام معمولاً کدر است و ممکن است حاوی تکه‌هایی از موم، بره موم و گرده باشد. این نوع عسل معمولاً گرانتر از عسل معمولی است، اما به دلیل مزایای سلامتی و طعم برتر، ارزش هزینه اضافی را دارد.

پس سعی کنید عسل حرارت دیده نشده یا اصطلاحا خام بخرید زیرا تمام مواد مغذی و آنزیم های طبیعی خود را حفظ کرده و برای سلامتی شما بسیار مفید می باشد.

دنبال انتخاب عسل خام باشید
نمایی از مزرعه زنبورستان محلی متشکل از کندوها کلنی ها زنبور و زنبورعسل ها با دو زنبوردار قاب و شان موم دودی در میان درخت ها

منابع آن را بررسی کنید

فرق میکند که شما عسل را از یک زنبوردار بومی تهیه نمایید که واقعاً به کلنی و زنبورهای خود اهمیت میدهد و توجه میکند یا یک تولید کننده بزرگ و نامی که صرفا فقط سعی در کسب درآمد و سود خود دارد.

به طور معمول، مزارع فردی یا خانوادگی، مانند مزارعی که مجموعه دیجی ایران عسل های خود را از آنان تهیه و تامین میکند، دارای بالاترین کنترل کیفیت هستند بطوری که بهترین عسل را نیز عرضه میکنند.

به همین دلیل همیشه قبل از خرید عسل ارزش آن را دارد که منابع خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید عسلی که خریداری می­کنید، واقعاً به همان اندازه که به نظر میرسد خوب هست یا خیر.

همچنین منطقه جغرافیایی که عسل از آن تهیه میشود نیز بر طعم و بوی محصول نهایی تأثیر می‌گذارد، که مستقیماً با گیاهانی که زنبورها هنگام ساخت عسل گرده افشانی کردند، مرتبط میشود.

این مورد را هم همانند موارد فوق مدنظر داشته و بررسی کنید.

پولک سه تایی شان موم زنبور عسل دیجی ایران
پولک سه تایی شان موم زنبور عسل دیجی ایران

انواع عسل را بشناسید

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، نوع گل ­هایی که زنبورها برای تهیه عسل استفاده میکنند، تاثیر زیادی در طعم نهایی عسل دارد. علاوه بر گیاهانی که عسل از آنها می‌ آید، دانستن کمی در مورد انواع درجه های عسل نیز مهم است.

درجه A معمولا تیره ترین رنگ و قوی ترین طعم است، درجه B جایی در وسط است و درجه C از نظر رنگ و طعم روشن ترین است. نوع دیگری از عسل که ممکن است در قفسه های فروشگاه های مختلفی مشاهده کرده باشید، عسل خامه ای است. عسلی است که فقط بواسطه این که آنقدر هم زده شده که قوام کره مانند بیشتری پیدا کرده است.

با این اوصاف درک انواع درجه بندی مختلف این محصول، میتواند قبل از خرید عسل انتخاب محصولی مناسب برای نیازهای شما را آسان‌تر میکند.

نمای نزدیک از گرده افشانی و برداشت شهد توسط زنبورعسل از روی گل بنفش و گیاه ها
نمای نزدیک از ظرف بسته بندی شیشه ای دردار/درب دار عسل برای عرضه به بازار

یک ظرف شیشه‌ای انتخاب کنید

عسل بهتر است در یک ظرف شیشه ای نگهداری شود، به همین دلیل است که توصیه میکنیم قبل از خرید عسل، محصولی را که در یک ظرف شیشه ایست بخرید یا حداقل پس از خرید آن را در یک ظرف شیشه ای استریل انتقال دهید.

قابل ذکر است برخلاف ظروف پلاستیکی که ممکن است حاوی BPA (یک ماده شیمیایی صنعتی است که از دهه ۱۹۵۰ برای ساخت برخی پلاستیک‌ها و رزین‌ها استفاده می‌شود) نیز باشند، شیشه طعمی به عسل نمی‌دهد.

همچنین شیشه برای گرم کردن مجدد عسل در صورت کریستال شدن آن بی خطر است. در حالی که اگر در نهایت نیاز به گرم کردن مجدد عسل دارید، باید عسل را از یک ظرف پلاستیکی به یک ظرف شیشه ای منتقل کنید.

خرید عسلی که از قبل در یک ظرف شیشه ای محکم آمده است، راحت تر است. به این ترتیب، هرگز نباید نگران نگهداری یا گرم کردن آن باشید.

پولک سه تایی شان موم زنبور عسل دیجی ایران

منابع:

فهرست مطالب

فرصت انتخاب بهترین و پرفروش ترین عسل طبیعی در فروشگاه اینترنتی دیجی ایران در دسترس شماست. هم اینک می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید.

مشخصات ، خرید و قیمت عسل چهل گیاه کندو یک کیلویی فروشگاه اینترنتی دیجی ایران

فرصت انتخاب بهترین و پرفروش ترین عسل طبیعی در فروشگاه اینترنتی دیجی ایران در دسترس شماست. هم اینک می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید.

مشخصات ، خرید و قیمت عسل چهل گیاه کندو یک کیلویی فروشگاه اینترنتی دیجی ایران

فرصت انتخاب بهترین و پرفروش ترین عسل طبیعی در فروشگاه اینترنتی دیجی ایران در دسترس شماست. هم اینک می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید.

مشخصات ، خرید و قیمت عسل چهل گیاه کندو یک کیلویی فروشگاه اینترنتی دیجی ایران